Redakcja
Problemy skórne u dzieci
Redakcja

Problemy skórne powstają na skutek znalezienia się dziecka w nowym środowisku, używania niewłaściwych kosmetyków, pieluszek czy nawet ubranek. Zdarza się również, że wynikają z niedostatecznej higieny lub zarażenia pasożytami. Wymagają one oceny specjalisty, który wskaże ich źródło i dobierze metodę leczenia, uwzględniając charakter wykwitów, ich zmienność w czasie oraz objawy dodatkowe w postaci świądu czy gorączki. Przedstawiamy różnorodne problemy skórne charakterystyczne dla wieku dzięciecego.

Czytaj dalej
Kiedy można stwierdzić u dziecka choroby wysypkowe, a kiedy to jedynie alergie skórne?
Redakcja

Zmiany skórne u dzieci to częsty problem wywoływany przez różnorodne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne. Wynika to z faktu, że skóra dziecka jest cieńsza od skóry osoby dorosłej, a przez to podatna na zmiany chemiczne, grzybicze czy zakażenia bakteryjne. Szybko traci wilgoć, może wydawać się też przesuszona po wcześniejszym intensywnym wydzielaniu gruczołów łojowych. Przyczyną zmian skórnych mogą być również choroby wysypkowe, charakterystyczne dla wieku dziecięcego i cechujące się wysoką zaraźliwości.

Czytaj dalej
Pielęgnacja skóry niemowląt w alergiach i zakażeniach grzybiczych
Redakcja

Pielęgnacja skóry dziecka jest niezwykle ważna, ponieważ bariera naskórkowa u najmłodszych jest cienka i podatna na uszkodzenia. Aż do czwartego roku życia nie stanowi bariery tak skutecznej, jak u osoby dorosłej, co czyni ją podatną na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Jest też skłonna do wysychania i wydziela nadmierne ilości wydzieliny łojowej, przez co u dzieci łatwo o wszelkiego rodzaju problemy skórne. Powszechne są alergie u niemowlaków, coraz częstsze jest atopowe zapalenie skóry, zdarza się również, że dochodzi do zakażenie skóry. W takich wypadkach pielęgnacja skóry dziecka wymaga stosowania właściwych preparatów oraz przede wszystkim odnalezienia przyczyn jej złego stanu.

Czytaj dalej