Brak wyników

Baza wiedzy

28 lutego 2019

Pielęgnacja skóry niemowląt w alergiach i zakażeniach grzybiczych

0 1115

Pielęgnacja skóry dziecka jest niezwykle ważna, ponieważ bariera naskórkowa u najmłodszych jest cienka i podatna na uszkodzenia. Aż do czwartego roku życia nie stanowi bariery tak skutecznej, jak u osoby dorosłej, co czyni ją podatną na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Jest też skłonna do wysychania i wydziela nadmierne ilości wydzieliny łojowej, przez co u dzieci łatwo o wszelkiego rodzaju problemy skórne. Powszechne są alergie u niemowlaków, coraz częstsze jest atopowe zapalenie skóry, zdarza się również, że dochodzi do zakażenie skóry. W takich wypadkach pielęgnacja skóry dziecka wymaga stosowania właściwych preparatów oraz przede wszystkim odnalezienia przyczyn jej złego stanu.

Alergie u niemowlaków, czyli częsty problem rodziców i dzieci

Delikatna skóra najmłodszych narażona jest na działanie czynników wewnętrznych, jak i zewnętrznych, które mogą być źródłem alergii u niemowlaków. Problemy skórne wywołują czynniki takie jak: zmiana proszku lub płynu do prania, środków myjących, chusteczki, pieluchy, kosmetyki dziecka i rodziców. Każda zmiana lub zbyt intensywny chemicznie środek może zaszkodzić skórze. Alergie u niemowlaków mogą przybierać postać pieluszkowego zapalenia skóry, łuszczenia się czy trądziku niemowlęcego. Coraz powszechniejsze jest też atopowe zapalenie skóry. Alergie u niemowlaków są również poważnym problemem ze względu na tendencję dzieci do drapania swędzących miejsc, grożącego wywołaniem dalszych infekcji. Rodzice powinni każdego dnia badać skórę dziecka i z uwagą obserwować ewentualne wykwity chorobowe. Konieczne jest również regularne przycinanie paznokci malucha w celu minimalizacji zagrożenia zakażeniem. Pielęgnacja skóry cierpiących na alergie niemowlaków wymaga stosowania delikatnych, bezzapachowych kosmetyków oraz intensywnego nawilżania, do którego niezbędne są m.in. emolienty.

Emolienty niezbędnym element pielęgnacji skóry

Emolienty to substancje zmiękczające powierzchnię skóry wyróżniające się działaniem przeciwzapalnym, przeciwświądowym, regenerującym oraz wpływają na mikrobiom skóry. Ich zadaniem jest przywrócenie skórze prawidłowych funkcji. Sprawdzają się w codziennej pielęgnacji, alergiach u niemowlaków oraz poważniejszych problemach. Dobranie właściwego emolientu do konkretnej dermatozy i fazy rozwoju stanu zapalnego pozwala na skuteczne i przede wszystkim bezpieczne leczenie.

Przykładowo problemy skórne wymagające działania przeciwzapalnego oraz regenerującego, doskonale reagują na emolienty zawierające olej z konopi siewnych z zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych. Badania dowodzą, że zmniejszają one poczucie świądu i wpływają na odbudowę płaszcza lipidowego. Emolienty należy aplikować na skórę kilkukrotnie w ciągu doby ze względu na ich czas działania od 4 do 6 godzin. Istotne jest, by stosować bezzapachowe substancje bez konserwantów i barwników.

Grzybicze zapalenie skóry jako jeden z najczęstszych problemów wśród dzieci

Dzieci cierpią także poważniejsze problemy skórne, wymagające dokładnych badań i precyzyjnie dobranego leczenia. Jednym z nich dość częste grzybicze zakażenie skóry, dotyczące głównie noworodków, niemowląt i osób starszych. Grzybicze zakażenia skóry to poważny problem epidemiologiczny, ze względu na łatwość przenoszenia i ciągle wzrastającą liczbę zakażeń. Wymaga ono długotrwałego oraz bardzo systematycznego działania leczniczego.

Co jest przyczyną grzybiczego zakażenia skóry? Zazwyczaj są to dermatofity, które wywołują zmiany zlokalizowane na owłosionej skórze głowy, stopach, dłoniach, w pachwinach, a także a na dłoniach i gładkiej skórze twarzy. Problemy skórne przybierają w tym przypadku postać zmian o powolnym wzroście, rumieniowo-złuszczających ze zmianami pęcherzykowymi i krostkowymi na obrzeżach zmian. Morfologia zmian jest w tym wypadku uwarunkowana wieloma czynnikami. Zakażenie skóry tego typu u dzieci zwykle dotyczy owłosionej skóry głowy i jest wysoko zakaźne. Dotyka ono przede wszystkim dzieci w przedziale od 2 do 10 lat i w zależności od dermatofitu może mieć różny obraz. Owłosiona skóra głowy może być pokryta zaczerwienionymi okrągłymi lub owalnymi ogniskami chorobowymi pokrytymi łuską. Zdarza się, że w niektórych miejscach włosy są przerzedzone, można spotkać się też z całkowitym wyłysieniem w pewnych obszarach. W niektórych przypadkach zakażenie skóry może być wywołane przez kontakt ze zwierzęciem zarażonym Microsporum canis, objawiające się małymi ogniskami złuszczania z niewielką utratą włosów, które z czasem rozszerzają się.

Niejedno dziecka cierpi także na zakażenie skóry w postaci pleśniawek czy zapaleń kącików u starszych dzieci – wywoływane są one przez grzyby drożdżopodobne. Problemy skórne tego typu wymagają prawidłowego pobrania materiału do badania oraz identyfikacji grzyba najlepiej metodą mikroskopową. Leczenie i pielęgnacja skóry w takim wypadku wymaga stosowania gryzeofulwiny doustnie przez osiem tygodni, zdarza się także leczenie preparatami flukozanolu oraz itrakozanolu. Zdarza się także, że dla lepszych efektów strzyże się włosy dziecka oraz stosuje miejscowe preparaty przeciwgrzybicze.

Ochrona i pielęgnacja skóry dziecka w każdym przypadku

Jak widać, skóra dziecka wymaga troskliwej opieki, która jest konieczna nie tylko w razie problemów skórnych, lecz każdego dnia. Dobór właściwych środków niezawierających substancji zapachowych, barwników i delikatnych dla dziecięcej skóry to podstawa. Niemowlęta wymagają pielęgnacji skóry nastawionej na ochronę, którą mogą jej zapewnić m.in. emolienty. Doskonałą okazja, by poszerzyć swoją wiedzę w zakresie leczenia chorób skórnych u najmłodszych, jest konferencja „Skóra dziecka”. Problemy skórne dzieci zostaną omówione w kontekście pediatrycznym i pedagogicznym, gastroenterologicznym, alergologicznym, dietetycznym i chirurgicznym.

Przypisy